Skaleczenia wśród dzieci - jak je odkazić

Upadek podczas jazdy na rowerze, gry w piłkę, czy wchodzeniu na drabinki to codzienność w przypadku dzieci i ich zabaw w okresie wiosenno-letnim na świeżym powietrzu.

Każda, nawet najmniejsza rana wymaga od nas szybkiego i skutecznego działania, więc jak ją prawidłowo odkazić?

W pierwszej kolejności powinniśmy uspokoić nasze dziecko, nie pokazując naszego zaniepokojenia przy większej ranie.

Następnie należy przystąpić do oczyszczenia rany – najlepiej pod zimną, bieżącą wodą. Teraz przyszedł czas na dezynfekcję. Zalecanym, bezbolesnym i najlepszym sposobem będzie użycie maści, np. Maxibiotic lub spray’u, np. Maxiseptic.

Produkty te odkażają rany, przyspieszają gojenie i minimalizują powstawanie widocznych blizn.

Ostatnią czynnością jaką powinniśmy podjąć jest założenie opatrunku.

Gdy rana jest powierzchowna (zwykłe otarcie) nie jest on wymagany, choć można użyć kolorowego plastra, który spodoba się maluchowi i zapomni on o bólu.

Warto jednak pamiętać, że mniejsze rany lepiej goją się, gdy mają dostęp do świeżego powietrza, dlatego po ustąpieniu krwawienia można zrezygnować z opatrunku i pozostawić ranę bez zaopatrzenia.

Jeśli chodzi o głębsze rany, np. przy pogryzieniu przez zwierzę, należy niezwłocznie udać się do chirurga, który opatrzy ranę i podejmie decyzję czy należy ją zszyć oraz wdroży postępowanie przeciwtężcowe.

Prawidłowe odkażanie ran u naszych dzieci likwiduje ryzyko powstawania blizn, a najmłodsi, tak bardzo ciekawi świata, będą mogli dalej cieszyć się wspaniałą pogodą i zabawami na świeżym powietrzu.

Rodzaje ran

Rodzaje ran

Ze względu na mechanizm uszkodzenia tkanek, możemy rozróżnić kilka rodzajów ran urazowych.

4 zastosowania maści z antybiotykiem​

4 zastosowania maści z antybiotykiem​

Rany powstające naszej skórze są zazwyczaj skutkiem urazu, który zdarza się podczas wykonywania prac domowych, majsterkowania, prac w ogrodzie, grillowania lub w trakcie aktywności fizycznej np. jazdy na rowerze, gry w piłkę, wspinaczki.